среда, 12. април 2017.

Подемот и падот на општина Аеродром

Со градбата на нови објекти влегуваат финансиски средства у општините. Кога би се стопирале градбите тогаш општините не би можеле да функционираат. 90 проценти од финансиските средства во општините доаѓаат од изградба на нови објекти.
Ова е дел од изјавата на И. Конески градоначалникот на Аеродром правдајќи се зашто без усул се гради у Аеродром.


Али пред да се сложите со него треба да разјасниме некои работи. Прво, дека со градбата на нови објекти влегуваат финансиски средства у општините - влегуваат, да бидеме искрени. Тука се слагам со него. Али дека со стопирање на градежните работи општините не би можеле да функционираат тоа не е тачно ама баш ич. Таман работа да е така. Според ова да речеме за 5 години кога више нема да има место кај да се гради у Аеродром општината нема да може да функционира? Јебига, нема место више ни за зграда ни за куќа ни за ништо и шо после, општината ќе пропадне? Тоа ли сака Ивица да го каже? Али не се секирајте Дромци, нема да пропадне пошто ова шо го кажува градоначалникот нема благе везе и апсолутно не е така.

Второ, изјавува дека 90 проценти од финансиските средства во општините доаѓале од изградба на нови објекти. Според ова кој што прави прави - Ивица издава само маркици за градба за да прибере пари у буџетот. Па ако е ова така тогаш можам и ја градоначалник да бидам. Ќе го сместам газот у фотеља ќе издавам маркици и ќе го пунам општинскиот буџет и сви сречно за Ниш. Али ви тврдам дека тоа не функционира така и општина не се води на тој начин. Ако 90 проценти му доаѓаат у буџетот од градежништвото тогаш или не го бива или така му чини, трето нема. Ја ипак мислам дека и двете, и не го бива и така му чини.

Или уште боље, ако е тоа така би можеле и магаре да туриме за градоначалник, ко што викаше една. За издавање маркици и обично магаре е квалификувано. Потури му документ, ќе лупне еден штамбиљ со тоа копитото и завршена работа. Башка магарево ќе кошта каде - каде поефтино. Ниту плата му треба, ниту службена кола, ниту скупи ручеци у кафана, ниту службени патувања, има да заштеди општината бааги пари. А не му треба ни швалерка. Тука се заштедува највише. Ќе му најдеме еднаш у годината да плесне некоја Магарица и завршена работа. Ех кога би било така.

Али ипак не е баш така. Ниту ја би можел да бидам градоначалник, ниту магаре некое би можело. А се плашам дека ни Ивица Коневски не е баш квалификуван за таа функција. Општина со уништавање на зеленило и со градење на згради не се води. Не иде да изградиш мал миљон згради и да речеш дека така треба и да се правдаш дека тоа е заради доброто на општината. Аеродром е една од најзагадените општини у свет баш поради тоа негово бетонирање. Се изградија згради што не може више ни да ги преброиш.

А да носиш нови Дупови пред сам истек на мандат како што тоа го направија Ивица и советниците со кое ќе се уништи и она малце зелено шо остана кај Мајчин Дом и покрај кејот на Вардар тоа па ич не иде и тука нешто смрди. Иако Аеродром е у голема мера више уништена општина ипак не треба да дозволиме и понатака да не јебат у здрав мозок. Ивица Коневски дефинитивно ќе изгуби на наредните избори али она што е уништено тешко ќе може да се поправи. Наредниот што ќе дојде за градоначалник ќе треба стварно да ги засука ракавите за да го поправи она што може да се поправи. Море ќе треба и без ракави да дојде за да не губи време на засукавање.

Текстот е прочитан page visitor counter
who is online counter blog counter

уторак, 28. март 2017.

Прецедaтел нa Сoбрaње

Јa неaм ништo прoтив Албaнец дa биде прецедaтел нa Сoбрaние. Имaм прoтив aкo тoј Албaнец не биде oд редoвите нa СДСМ или БЕСА.
(Предлог на опозицијата прецедател да биде од редовите на ДУИ. м.з.)

А кога сме више кај собранието, да ве подсетам дека огромен број бевме против Лиле Дом да стане пратеник само заради тоа шо била долги години у коалиција со Вмро Дпмне. 

Ви текиња ли шо ми е поентата. Ќе останеме ли доследни на својте ставови?


уторак, 21. фебруар 2017.

Платформа на празен стомак

Додека некои упорно разглабаат политика, нудат платформи и комплицираат живот, треба да им е јасно дека досеа можеше да се формира влада и вработените у април ќе си земеа плата поголема за 2-3 иљадарки јербо минималната плата ќе се покачеше на 12000 денарос.

Али анфорчнетли како шо се пролонгира формирањето влада нормално ќе се пролонгира и зголемувањето на минималната плата. И тоа не е се, анфорчнетли аген ќе се пролонгираат и ред други работи шо требаа да го олеснат животот на овој напатен народец - како шо е враќањето 15 проценти од платениот ддв, укинување на радиодифузната такса, враќањето на ефтината тарифа и слично.

И ко ќе удриме сеа дигитронот тоа му испаѓа мање - више, плус - минус, приближно цирка, тука некаде, отприлика околу 4 - 5 иљадарчиња помалце него шо можеше да си инкасира у буџеларот еден обичен работник со просечни или да не речам со подпросечни примања у текот на месецот.

Одговорноста за тоа е на оние шо и понатака имаат намера да тераат политика на сметка на економијата бај д веј за нешто што може да го работат односно да преговараат и откако ќе се формира влада.

Затоа јебеш политика дај економија при бидејќи цревата почињаат да ни креваат револуција. Политичка платформа на празен стомак не иде. Ех да беше економска платформа ќе беше друг муабет.

среда, 08. фебруар 2017.

ЛА ЛА ЛЕНД
Иако Ема Стоун не игра као Џинџер Роџерс и не пее ни приближно добро као Оливија Њутн Џон, а Рајан Гослинг пак ниту пее као Џон Траволта, а башка не степува ни упола добро као Фред Астер ипак погледнете го филмот - релаксира. А релаксацијата е и те како потребна у денешно време, поготово ако си од Македонија ленд.

понедељак, 26. децембар 2016.

Внимание, внимание! Градот Скопје се јави со соопштение!

Многу е тешко да ги читаш ова соопштенијата на град Скопје. Читајќи можеш да паднеш у депресија само после прочитани 2-3 реда. Али ја ипак решив да ризикуем, си земав чај од валеријана и почнав да го читам ова последново соопштение каде што нешто паламудат за тоа што прави градот Скопје (читај Коце) за да се справи со загадувањето и шо имаат у план да прават и за понатака. Па дури ќе се потрошеле и 4 миљони евра за таа сврха.

На моменти паѓав у депресивно стање читајќи али ќе шмркнев од тоа валеријаната и ќе се опраев па ќе продужев со читање. Така до крај, шмркни валеријанче па прочитај два реда, шмркни па два реда, па шмркни па пак два реда. Откако го прочитав прво се запрашав - и шо сеа? Ништо ебате беља, џабе го читав, џабе ризикуев да паднам у депресија. Али више ко го прочитав малце сакам да го искоментирам.

Соопштението го започињаат со старата добра прикаска у која мислам дека више не веруваат ни они самите, а тоа е дека у 2017 година ќе подигнеле нови зелени површини и ќе саделе нови дрвја. Па ни мање ни више за тоа ќе потрошеле накај 1.3 миљон евра. Не ми е јасно само каде ќе ги прават тие паркови кога со години гледаме дека го праат уствари обратното, секој парк и зелена површина ја претворија у градежна зона. И да сака чоек да направи парк нема каде.

Мене овој Коце да бидам искрен ме подсеќа малце на оној Доктор Џекил и Мистер Хајд, Само што овој нашиов денски е Градоначалник Трајановски кој обеќава зелени површини, паркови и дрва, а после полноќ се претвара у Мистер Коце кој маме еба и на зелени површини и на паркови и на дрва и на цела флора и фауна и на све живо и диво.

Под мерка два замислете - за изработка и реализација на програми, планови, стратегии, разни мерења и за изработка на интегрирани дозволи Коце планира да слупа 180 иљади евра. Не знам шо да искоментирам тука. После 2 мандати градоначалникување он допрва ќе праел планови и стратегии, ќе мерел нешто и што ти ја знам. Хм, 180 иљади евра за планови и стратегии!? Па ја со 180 иљади евра има Скопје да го направам кучица цвеча бе чоече. Ви викам ја дека може да се падне у депресија читајќи такви којештарии.

Потоа како мерка го спомињаат и тоа што бесплатно по автобуси се возат пензионери и средношколци. Мада ова везе неам каква врска има со справување со загадувањето. А да плаќаат автобус Скопје ќе биде позагадено!?!? Или ако плаќаат карта пензионериве место у аутобус ќе му ја седнат у кола и ќе беаснеат по градов. Ќе загадуваат највише пошто у нивниот возен парк има само коли купени уште у социјализмот - југо, москвич, фиќо, 100кец, тристач и слично а кои не се еуро 4 или 5. Не знам, али мислам више ако даваш бесплатно возење со аутобус треба да го даеш на сите. Мерката би имала ефект ако ги убедиш оние што возат коли да се качат у аутобус.

Потоа се фалат дека Градот Скопје е првата локална самоуправа што набавил електричен автомобил, електроскутери и електровелосипеди за потребите на градската администрација. Јака мерка нема што. Осеќате подобрување на воздухот така? Набавката на само еден електричен автомобил ќе заврши голема работа, а административците ќе се изнавозат зимава електроскутери и електровелосипеди и со тоа ќе придонесат за почист ваздух. Генијално. Браво Коце, скидам капа. Абе Бронхи да набавеше ќе завршеше поголема работа. Барем лакше ќе се дише? - Слушај го, еден електричен автомобил - па уште и се фалат ко кујзнае што набавиле.

А за понатака у некоја блиска будучност обеќаваат дека со помош на владата ќе набавеле 50 електрични автобуси кои ќе чинеле од 15 до 25 миљони евра. Само не ми е јасно зашто оваа мерка ја планираат за у иднина кога можат одма да ја реализираат. Нека ја прекинат изградбата на панорамското тркало и ете ти 50 електрични автобуси у Скопје. Па дури и кусур ќе им остане. Ама не, на нив поише им е битно да врти Панорамско тркало на Вардар отколку да вртат електрични автобуси по Скопје. Кујзнае, можда и ќе се набават али све мислам дека Коце нема тогаш да биде градоначалник.

Се спомињаат и други мерки како она прскањето со калциум магнезиум ацетат и посебен сообраќаен режим за тешки моторни возила кој исто така не даваат никакви резултати. Ја сум убеден дека има многу мерки кои би го намалиле загадувањето у Скопје, али тие мерки не можат да се остварат без мерката број 1, а таа мерка е Коце да си дае оставка. Без тоа ништо, џабе е све.

И да не го тупам више. За крај ќе предложам еден добар предлог, a тоа е Градот Скопје да не потроши ни евро више за справување со загадувањето. И овие 4 миљона евра што планираат да ги трошат за 2017 година ич нека не ги пипаат. Наскоро се ближат градоначалнички избори и може многу лесно да се деси некој друг да дојде за градски глауч наместо Коце, па можда ќе му текне некоја боља идеја како да се потрошат овие пари. Коце имаше доста време да покаже што знае, падна на испитот.

субота, 10. децембар 2016.

У Заевом Гнезду (Водич за неопределени гласачи)

Зоран Заев сакал тоа некој да го признае или не успеа у некои работи што на почетокот изгледаа као невозможни мисии. Прво го симна од тронот Б.Ц. - неприкосновениот лидер на СДСМ и уште поневозможното, го принуди на оставка неприкосновениот Премиер на Македонија Никола Груевски. Вакви Невозможни Мисии ни Том Круз лично и персонално не би успеал да изведе. Ма каков Том Круз ни Брус Ли не би можел да изведе вакво нешто. Така барем ја мислам.

Иначе ЗЗ за некои е аболициран криминалец и предавник, а пак за други храбар човек и поштеначиња и тип кој одлучил да се фати у коштац со секој Нитков у државава.

Од друга страна пак го имаме Н.Г. кој за некои е патриот и врвен економист и најдобриот премиер што Македонија некад го имала, додека пак за други обичен лопов и среброљубец.

Е тука ние неопределените за прв пут откако има избори кај нас у недела ќе пресечеме кој е кој. Пошо ако може да им се веруе на анкетите баш неопределените гласачи ќе ја решат новата влада. За прв пут ние како гласачи ќе бидеме порота као у некоја судница од некој амерички филм и ќе пресудиме кој е криминалец а кој поштен.

Имавме доста време да размислуваме кој е у право а кој не. Сдсм као докази ги приложи аудио снимките или такозваните бомби каде шо можевме да чуеме врло лоши работи за актуелната ни Власт, додека пак Вмро Дпмне се бранеше дека тоа биле сечени, лепени, монтирани и што ти ја знам какви све не снимки. Јака одбрана нема што.

Потоа Сдсм обвинуваше дека власта прислушувала, а Вмро Дпмне пак обвини дека прислушувал Сдсм у соработка со странски служби кои напикани у жуто комбе снимале на разноразни локации низ градот. Стварно јако.

Уф ќе биде тешко да одлучиме. Али ипак ние ја знаеме која е правата вистина, пошо не сме ниту глуви ниту слепи, а не сме ни глупи. А оние кои уште не им е јасно која е вистината треба само да излезат на гласачко место и све ќе им се разјасни у моментот. Ако у недела на денот на изборите останат дома ништо не направиле.

Треба масовно да се искочи на гласање и да се одлучи по кој пат ќе иде Македонија. Дали по овој пат каде шо не водат у моментов  Н.Г. и Вмро Дпмне или ќе тргнеме На Заевом путу односно по патот на кој ќе не води Сдсм. Дали ќе се враќаме назад у античко време или ќе идеме У Заевом гнезду малце за промена. Да видиме и тамо како е.

За крај ја само ќе додадам да не се плашите од промени. Секоја промена у животот е добродојдена. Не чини кога нема промени. Ако се случи промена на власта у недела следниот ден сонцето пак ќе изгрее. Нема потреба за страв. Треба само една ситница да направите -- да искочите на гласање.

недеља, 25. септембар 2016.

Земја у Развој

И после 25 години независност ние да ти сме биле се уште Земја у Развој.

Хм, како за земја што е у развој да се чудиш за овие години од кај искочија толку богаташи со позамашни суми на својте Конта.

Од друга страна пак ко ќе размислам малце боље, баш зато шо искочија толку богаташи ние сме се уште Земја у Развој.

петак, 29. јул 2016.

Битно се гради нешто...

Пред некоја година сретнав еден Словенец кој иначе нешто со градежништво се мафташе, па му викам - Словенац, може ли у Љубљана кај што ќе им прдне на памет тоест на секое слободно место, на секој тревњак, на секоја нива да градат зграда, трговски центар, населба или било што друго. Вика - то мало морген , да дојде некој и да рече ево 50 миљона еура сакам да градим нема шансе, али разумеш.
Ова го кажувам за да ни стане јасно зашто Љубљана денес има 270 иљади жители.

Читам некои ја бранат онаа инвестиција Настел Тафталиџе или како се вика веќе. Као ќе се вработеле не знам колку мајстори, ќе се купувале станови и што ти ја знам. И да се помириме со тоа пошто тоа било нормална работа за една метропола. Што се мене тиче нека се гради, шо све не се изгради па едно здание мање више нема ништо битно да промени. Скопје и така више е испосрано до максимум.

Али да браниш едно такво масакрирање на Скопје под изговор дека ќе се градело а со тоа ќе се вработувале луѓе не држи вода. Размислувањето „Битно се гради нешто...“ го доведе Скопје на ова дереџе кај шо е сега, пренатрупано со бетон, пренаселено, презагадено...

И шо треба сеа? Скопје да стане вечита градежна зона само зато што ќе се вработувале мајстори? Според таа логика тогаш и Панорамското тркало е оправдано, и таму ќе работат мајстори. Тогаш све што се гради у Скопје е оправдано пошто сегде работат мајстори.

Политиката „Цела Македонија у Скопје“ доживува фијаско, тие шо имаат паричка наскоро ќе се тргнат на страна, негде на периферија, а посиромашните ќе мора да останат и да учат да дишат на шкрги. Пред едно 4 години кажав дека Скопје еден ден ќе стане Зона Сумрака, и тој ден е више Анте Портас.

А дека Метропола не се прави со населување на цела Држава у еден град ќе ни стане појасно од следниве примери:

- Токио, 12 миљони жители или 10 % од вкупното население на Јапан.
- Сакраменто, 470 иљади жители или 2 % од вкупното население на Калифорнија.
- Мадрид, 4 миљони жители или 7 % од вкупното население на Шпанија
- Рим, 3 миљони жители или 5% од вкупното население на Италија.
- Москва, 12 миљони жители или 8 % од вкупното население на Русија.

- Лондон, 8 миљона жители или 15 % од вкупното население на Енглеска.
- Брисел, 1 миљон жители или 8 % од вкупното население на Белгија.
- Београд, 1.6 миљон жители или 20 % од вкупното население на Србија.
- Загреб, 800 иљади жители или 18 % од вкупното население на Хрватска.
- Љубљана, 270 иљади жители или 12 % од вкупното население на Словенија.
- Тирана, 421 иљада жители или 15 % од вкупното население на Албанија.
- Занзибар, 205 иљади жители или 15 % од вкупното население на Занзибар.
- Анкара, 5 миљона жители или 7 % од вкупното население на Турска.
- Белмопан, 16 иљади жители или 5 % од вкупното население на Белизе.
- Скопје, 900 иљади жители или 50 % од вкупното население на Македонија.

ПС. Процентот за Скопје продолжува да расте... и да расте.... и да расте...

недеља, 17. јул 2016.

Мајка Шајка и све по список

Па добро бе што е ова работа со неистомисленициве. Абе не се десило коментар некој да пуштиш а да не почнат одма со претњи. Не се ни трудат чак ни да го прочитаат текстот или коментарот до крај а више почнуваат да ебат, да тепаат, да мењаат личен опис, да скалпираат...

И тука не мислам само за оние таканаречени читачи шо влегуваат на странава моја, туку и на други фан страни или фб профили. Абе нема кај нив ни две ни три одма Мајка Шајка и све по список. Што бидна со она - Не се сложувам со тебе али ќе го почитувам твоето мислење.

Од сад па надаље и у будуче на оваа страна такви коментари со навреди ќе се блокираат одма. Дали биле навреди кон мене, дали кон некој читател, дали кон некој политичар од позиција или опозиција сеедно. Дали кон некој читател подржувач на власта или кон опозицијата исто така сеедно, одма ќе се блокира. Имате и други Фб страни и тоа каде каде попосетени од оваа па идете тамо и вреѓајте колку сакате и лечите комплекси. Нормално док не ве блокираат и тамо.

Кој мисли дека е у право може тоа да го објасни на фин и на културен начин. Странава ја посетуваат мал број на читатели, али читатели у прав смисол на зборот. Читаат од А до Ш. На некои им се свиѓаат мојте текстови на некој не, на некој им се смешни на некој не им се ич. И ептен ми праат чест таквите читатели. И едните и другите.

Али ко ќе се убацат оние - „Мајка Шајка и све по список“ ти се усерува и ден и ноќ и све. Ти покушаваш да го убедиш да коментира културно и да ги каже своите аргументи али јок брате... - Мајка Шајка и све по список. И тоа ми беше кардинална грешка, што уопште влегував у конверзација со таквите. Такви нечитатели ама баш ич не ми требаат, иако сум магнет за таквите. Замараат до крајни граници. Држете се подалеку од такви негативни личности, и на интернетов а и у живо.


недеља, 03. јул 2016.

Бакрачески имет ли попаметна работа летово него да ги менвит имињата на улиците и плоштадите!?

Абе овој градоначалников на Охрид Бакрачески имет побитна работа летово него да ги менвит имињата на улиците и плоштадите!?
Ако се прашвам ја имет, да си дај оставка!


Абе Бакрачески, до имињата на улиците и плоштадите ли дошло. Од ко ќе ги смениш имињата ќе врие од туристи у Охрид, така . Изглеа овој стварно сака да му го загрози епитетот „најлош Градоначалник“ на Коце наш.


Интегрално ви ја пренесувам изјавата на Бакрачот у врска со ова - Името Туристичка за една главна артерија во Охрид некако не содејствува. Не знам зошто би упатувало едно име Туристичка на главната сообраќајна артерија во градот Охрид. Меѓутоа повторно ќе кажам сепак затоа ние направивме оглас во јавноста кој што секој има право по отварањето на тој оглас да даде предлози...
- !?!?!?
Иако малце ме опнаа прашалници у глава од изјавава ипак успеaв дa јa дешифрирaм и да ми текне шо сака да каже.


Стварно народе, зашо у Охрид кој иначе е туристички град и живее од туризам една улица би се викала Туристичка. Ја појма неам!!! Знае некој??? Не а. Е па тогаш Бакрачот е у право, некако не содејствува.


Али пред да почнете со предлози за имињата ипак прво пробајте да му објасните кои се приоритетни работи за еден Градоначалник у едно туристичко место у сред туристичка сезона. Објаснете му дека цела зима ќе има време да се бави со ситници и глупости. Летово ипак има многу побитни работи у Охрид да се направат неголи да се мењаваат имиња на улици и плоштади.


Стварно не можам да ги разберам ова нашиве градоначалници. Све им е поприоритетно осим она шо стварно треба да им биде приоритет. Можеш да мењаваш имиња колку сакаш али со тоа нема да ги вратиш Туристите у Охрид. Ако ги мењаваат уопште ради тоа. Тој булевар се викал така и тогаш кога немало место ни игла да фрлиш у Охрид. Значи не е до имињата шо секоја година се помалце туристи има у Охрид. До нешто друго ќе да е.


ПС. Сепак затоа ќе кажам дека име шо би содејствувало поише од името Туристичка за тој Булевар за мене мислам дека нема. Него ако му се појават Бели Пеперутки ко лани ќе види мењавање имиња и на улици и на булевари а и на плоштади.

субота, 21. мај 2016.

Барокни Водоводни Цевки

Читам пред некое време дека водата за пиење у Струга не била исправна за конзумирање. Анализите тогаш покажале дека Водата не била Хлорирана и поради тоа у неа биле присутни бактерии од фекално потекло, односно ешерихија коли и некојси други коли, коки и што ти ја знам. Па добро, заборавиле луѓето Хлор да стават, се дешава. Имале поважна работа.


Така барем викаше извештајот на Центарот за јавно здравје од Охрид, и вака читан навидум нема ништо спорно. И сеа секој ќе рече - е ајде де, ќе и турат Хлор и ником ништа, па ќе си има чиста Вода за пиење. Меѓутоа ако малце го преведеме Извештајот по нашки за да биде појасен кога ќе го читаат Широки Народни Маси, работите ќе станат појасни. Тек тогаш би се запрашале шо уствари ние пиеме. Викам Пиеме пошо веруем дека е исто со секој градски водовод у Државава.


Значи прво, што е тоа Фекалија? Фекалија е Измет илити Фецес, или да бидам појасен Гомно. У мое Маало кога сакавме да бидеме покултурни викавме - Не јади Фекалии, шо ќе рече - Не јади Гомна. Или да бидам посликовит, то е она кафеавото што го испуштаме преку анусот низ цевовод кога ќе седнеме на Вц Шоља. Стручно кажано таа функција се вика Серење.


Иначе зборот Серење доаѓа од глаголот „Сере“, а точната дефиниција би била - „Врши празнење на цревата или врши исфрлање на изметот од телото“. Глаголот „Сере“ може да има и друго значење. На пример кога некој лупета глупости можеш комотно да му кажеш „Не Сери“, шо би значело „Не Лупетај“. Па кога некој лаже, може комотно да му се каже „Како сереш бе брат, то не е нормално“. После коа некој збори без престан, изразот „Многу сере овој, уста не затвара“ би бил најприкладен. Има и многу други примери да не набрајам сеа, пошо „Сере“ може да има вишеструко значење. Кај нас постои и изразот „Не Серам Пари“, кој се користи у случај ако на некој сакаш да му кажеш дека немаш пари за фрлање односно за позајмување.


Малце забегав од темата, него шо сакав... аха. Значи Фекалиите можат да бидат од Животинско и Људско потекло. Ова барем засега, пошо досеа не е пронајдено некое Интергалактичко гомно за да учиме другачие. Ако нешто такво се пронајде тогаш осим од Људско и Животинско Фекалиите ќе бидат и од Ванземаљско потекло. Што све нема у водава што ја пиеме и само уште Ванземаљска фекалија фали. Али сеа за сеа докази за такво нешо нема па така ние ќе си продужиме со конзумирање само на фекалии од домашно производство.


Иначе серењето е ритуал. Ја на пример у времето не седнуев на Вц шоља без часопис. А најбољи филинг при серење сум доживљавал со Романчиња како Загор, Блек, Командант Марк, Марти Мистерија и слично. Док не го исчитам до крај не ми текињало да станам. Абе тропаат од надвор, се дерат, врескаат - ИСКАЧАЈ БЕ НЕНОРМАЛЕН ЕДЕН ТРИ СААТА СЕРЕШ! Али јок, док не стигнам до она „Наставиче се...“ не сум стануел од шоља. Али ко ќе почнеа со светлото лајт шоу да ми прават, силом прилике тешког срца морав предвреме да го напуштам теренот тоест Вецето. Ех, ми недостасуе таквото релаксирано серење. Сега у поново време технологијата си го напрај своето, па така на олеснуење идам со мобилен и Вифи. Сега Серам читајќи политика на интернет преку мобилниот и зато највероватно често имам запек. Ќе мора да се вратам на она Олдфешн серење. Тако ми свих бубњева Дарквуда првата прилика набавувам Романчиња.


Ете така ја правам, додека некој друг иде со цигара, некој со кафе и цигара, некој со грицки, некој со пиво, друг со ракииче... хм, може некој со ракиичето и мезе си носи, секој со својот ритуал, кој како му е ќеиф, све ја то поштуем. Све, све али никад не су можел да ги разберам оние што со нишо не идат у Вц. Ни со часопис, ни со цигара, ни со ништо. Абе тоа никако не сум можел да го разберам. Мислам, шо праат у тие моменти додека трае процесот на исфрлање измет од телото, а кое некад може и да се оддолжи поише од планираното. Размишљаат ли нешо, шо ли? Сум слушнал дека големи идеи можеле да паднат додека се сере. Него пак забегав од темата...


Е сеа, ако некој се понадевал дека изметот у водите е од Животинско потекло, а Животните како Коњот, Кравата и слично конзумираат Трева и со тоа му паднал Камен од Срце, одма да му кажам дека узалуд се радува, пошо Гомно си е Гомно односно у овој случај Балега си е Балега. Дека сум у право може да се уверите и сами ако Гомното од Коњ или англиски ХорсШит го рчнете тоа ќе почне да смрди као ниедно гомно у свет. Ако не ми веруете, многу често у Скопје може да налетате на ХорсШит, рчнете го па ќе праиме муабет.


И сеа да резимираме. Значи, водата шо ја пиеме е пуна со Гомна али откако ќе и стават Хлор она станува Технички исправна. Али ај тоа шо пиеме вода пуна со Гомна односно со Фекалии, на пример не помалце пострашно од тоа е шо уште пиеме вода од азбестни цевки. Али ај шо се од азбест него постари се и од оној Број 1 од Алан Форд. А што е тоа Азбест? Ебемлига, али викаат дека не чини. Само ке кажам дека ЕУ го забрани азбестот за користење уште 2005 година.


И додека ние така си конзумираме „техички исправна“ вода, еве на пример Скопскиов водовод со сестрана помош на Коце си гради ни мање ни више Барокната Зграда за која ќе се фрлат 10 миљона евра а највероватно и јаче. У Скопје све е Ок со водоводната мрежа па само уше Барокна зграда фалеше за Водовод. Место да удрат една форца и да опраат и цевки и вода и све за да не му ја мислиме дали некој ќе заборави да тури хлор, они уше и се задужуваат за да ја довршат тоа Барокната зграда. Абе кај им текна Барокна зграда за водовод? Да не е и тоа некој дел од Македонската историја. Ние први у Европа сме имале Барокна зграда за водовод, уше пред 400 години. Али то е бе, то е побитно од квалитетна Вода за пиење. Како шо тргнала работава уше малце и водоводните цевки ќе бидат у Барок-стил.


Али доста Серам, од многу пишуење ожеднев, идам да наточам една чаша технички исправна вода за пиење од азбестни цевки без Фекалии пошо е хлорирана за да угасам жед. Ех да си ибеш векот ко ќе се сетам само каква Чешмовача пиевме у времето.

(Ако ви се свиѓа споделете го текстот со пријателите... а може и со непријателите, зашо да не)

недеља, 24. април 2016.

Пеинтбол Арена СКОПЈЕ 2014

Гледајќи ја Шаренава Револуција дојдов на Идеја офарбаниве зданија да не се чистат одкако истата ќе заврши. Одма ќе ви кажам зашто. Ко ги глеам вака офарбани сфатив дека уствари СКОПЈЕ 2014 е совршено место за Пеинтбол полигон. Па така овој естетски и финансиски промашај може да биде искористен и за нешо корисно. Според моите прорачунки ако овој Пеинтбол проект заживее очекувам за едно 200 до 300 години евентуално до 350 парите фрлени у ветар за Скопје 2014 да бидат вратени. Па така на смеа на шала од ова би можело и нешо добро да искочи.

За да се сфати работава озбиљно би се организирал Турнир у Пеинтбол со учество и на странски земји, по шо овој турнир би добил и меѓународен карактер. Ако тргне работата би можеле од Меѓународниот Олимпискиот комитет да побараме овој вид на спорт да биде дел и од Олимписките игри. И ако одлучат позитивно заслугата за тоа би ни припаднала нам.

Меѓутоа она шо очекувам да биде бум од невидини размери и нешо шо досеа светов го нема видено е одржавање на Светско првенство у Пеинтбол со учество на Странски Служби како шо се ЦИА, ФСБ (КГБ), МОСАД и МИ6, кои како Велика Четворка би обезбедиле директно учество, додека другите Служби по пат на квалификации би се бореле за учество на едно вакво такмичење. Како земја домаќин нашава Служба би обезбедила автоматско учество. Убеден сум дека Службиве би прифатиле оберучке, пошо сите сакаат на сите да им покажат чија мајка црну вуну преде. Односно на малце поинаков начин да докажат кој е најбољи у својата бранша.

И тука не само шо ќе се чуе за Македонија туку ова би било и добра прилика нашава Тајна Служба да размени позитивни искуства со најаките Тајни Служби у свет. Сигурно би биле добродојдени нивните савети, трикови и цаки. На пример би можеле да не поучат како да прислушкуеш а да не бидеш откриен, како за почеток.

Нормално кога не би се одржавале турнири и првенства, Пеинтбол Арената би била отворена и за обични посетители и за странски туристи. Ако досеа Скопје 2014 не ги даде очекиваните резултати на туристички план, со претварање на Скопје 2014 у Пеинтбол арена моите прорачунки кажуваат дека туризмот у Скопје би можел да рипне за едно 20 до 30 посто само у првата година од отварањето.

... и така од проект кој досеа беше Пеинбол би станал Пеинтбол кој ќе носи пари.


недеља, 17. април 2016.

Триумфaлнa Песна

У сред Скoпје
сaмo нa лудaк сo тaпијa,
мoже дa му текне
дa тури Триумфaлнa кaпијa.

Што чоек ќе беше,
што сорта?
Се става ли на пешачки
Триумфална порта.

Идеја прескупа,
глупава и бедна,
пошто у Париз
више има една...

... башка и поефтина.

понедељак, 28. март 2016.

Најдете го Уљезот:

- Токио 12 миљони жители или 10 % од вкупното население на Јапан.
- Сакраменто, 470 иљади жители или 2 % од вкупното население на Калифорнија.
- Мадрид, 4 миљони жители или 7 % од вкупното население на Шпанија
- Рим, 3 миљони жители или 5% од вкупното население на Италија.
- Москва 12 миљони жители или 8 % од вкупното население на Русија.
- Лондон 8 миљона жители или 15 % од вкупното население на Енглеска.
- Брисел 1 миљон жители или 8 % од вкупното население на Белгија.
- Београд 1.6 миљон жители или 20 % од вкупното население на Србија.
- Загреб 800 иљади жители или 18 % од вкупното население на Хрватска.
- Љубљана 270 иљади жители или 12 % од вкупното население на Словенија.
- Кејптаун 4 миљона жители или 7 % од вкупното население на ЈАР.
- Скопје, 900 иљади жители или 50 % од вкупното население на Македонија.
- Занзибар 205 иљади жители или 15 % од вкупното население на Занзибар.
- Анкара 5 миљона жители или 7 % од вкупното население на Турска.
- Белмопан 16 иљади жители или 5 % од вкупното население на Белизе.